Роскосмос се похвали, че системата Глонас, която се смята за конкурент на американската система за глобално позициониране, покрива изцяло територията на Русия и 98% от Земята.
В момента на геостационарна орбита се намират 27 сателита, като 22 от тях вече работят, заяви пред ефира на радиостанция „Гласът на Русия“ ръководителят на Роскосмос Анатолий Перминов. Той уточни, че до края на годината се очакват да бъде изстреляни още два сателита като по този начин изграждането на системата от технологична точка ще бъде завършено.
В началото на декември Москва не успя да изведе сателит от системата си за глобално позициониране. Това беше първата спънка пред програмата след като през цялата минала 2010 г. Кремъл успя да изведе в космоса ключови системи от „Глонас“ и експертите предполагаха, че програмата ще е готова да заработи в края на 2011 г.
Руският премиер Владимир Путин вече нееднократно заяви през последните месеци, че „Глонасс“ ще даде на Русия суверенитет в сателитната навигация.
Припомняме, че ГЛОНАСС (ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система) е руска спътникова радионавигационна система, подобна на американската GPS и европейската Галилео. Проектирана и контролирана от руското правителство, тя e въведена в експлоатация през септември 1993 г. първоначално само за нуждите на руското министерство на отбраната.
От 2008 г. руското правителство полага сериозни грижи да развива и поддържа системата от спътници, но все още няма широко приложение в гражданската си част.
Експерти вече изказаха опасения, че тя може да е морално остаряла, защото ГЛОНАСС стартира през 80-те години като секретна разработка за тогавашната армия на бившия вече СССР.
Източник http://news.ibox.bg/