Руската космическа навигационна система ГЛОНАСС, която е алтернатива на GPS вече определя местонахождението на който и да е обект на Земята с точност 5 метра. Това стана възможно след успешното изстрелване и извеждане в орбита на 24-я спътник ГЛОНАСС-М.
Апаратът стартира полета си на 3 октомври от космодрум Плесецк с ракета-носител “Съюз” с помощта на ускорителния блок “Фрегат”. Изстрелването може да се окачестви като “знаково” тъй като след включването на апарата в системата в нея ще има необходимото количество спътници, разказа в интервю за “Гласът на Русия” представителят на управлението на прес-службата и информацията на министерството на отбраната на Руската Федерация по Космическите войски, полковник Алексей Золотухин.
Това е вече второто изстрелване на спътник от Плесецк. Първият апарат на руската глобална навигационна система беше изстрелян от там на 26 февруари 2011 година. Преди това изстрелванията се осъществяваха от космодрум “Байконур” с помощта на тежки ракети. По-рано системата определяше местонахождението на обекта с точност от едва 50 метра, пояснява член-кореспондентът на Академията на руската космонавтика Александър Железняков. До извеждането в орбита на псоледния спътник от системата бяха възможни нередности в приемането на сигнала. Някои райони от света пък оставаха без обхват.
В скоро време спътниковата навигационна система ще стане неотделима част от инфраструктурата на всяка развита страна. Американската навигационна система GPS има редица недостатъци – тя работи не много добре в северните ширини и изобщо не действа над Северния полюс, посочват руските експерти. Споразумения за използване на ГЛОНАСС вече са сключени с Беларус, Индия, Казахстан, Канада. Има проект за договор с Европейския съюз.
По план след 3 годни ГЛОНАСС трябва да демонстрира точност на позиционирането на обект на Земята до един метър.
Източник http://akademika.bg/